طراحی سایت توسط تیم فنی آل طاها
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۶
کد خبر : 105
آلودگی هوا ادامه دارد/ هشدار برای سیل و اختلال تردد در ۲۱ استان نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

محیط زیست – سازمان هواشناسی نسبت به آب گرفتگی معابر، جاری شدن سیلاب و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی در ۲۱ استان و کاهش تا ۱۰ درجه‌ای دما در کشور هشدار داد.

به گزارش خبرآنلاین، نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می دهد تا روز سه‌شنبه با ورود یک سامانه بارشی به کشور در غرب، جنوب غرب، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و بتدریج در دامنه‌های مرکزی و جنوبی زاگرس ابرناکی، بارش باران، وزش باد و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش بینی می شود که بارش‌ها در غرب کشور شدت بیشتری بگیرد.

همچنین  از بعدازظهر سه‌شنبه بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی زاگرس تشدید می‌شود و دامنه فعالیت سامانه بارشی به جنوب، مرکز، سواحل شمالی، شمال شرق، شرق و برخی مناطق جنوب شرق کشور نیز می‌رسد و از اواخر وقت این روز در شمال‌غرب و غرب کشور از ناپایداری‌ها کاسته خواهد شد.

از عصر چهارشنبه و طی روز پنجشنبه در سواحل شمالی، شمال‌شرق و برخی مناطق شرق کشور بارش‌ها به تناوب ادامه خواهد داشت و با نفوذ جریانات شمالی دمای هوا در نیمه شمالی کشور کاهش می یابد که کاهش دما در شمال شرق و شرق کشور محسوس است.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برخی مناطق کشور تحت تاثیر این سامانه وزش باد شدید است و تا روز پنجشنبه خلیج‌فارس به سبب وزش باد شدید مواج خواهد بود.
بر این اساس آب گرفتگی معابر عمومی، سیلاب، اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، به سبب بارش شدید باران و برف گاهی با وزش باد و رعدوبرق، در استانهای خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، جنوب لرستان و شمال غرب فارس از اواخر دوشنبه و طی روز سه‌شنبه و آب گرفتگی معابر عمومی و اختلال در تردد جاده های کوهستانی به سبب بارش باران و برف ابتدا در غرب کردستان، غرب کرمانشاه و سپس در استانهای البرز، قزوین، تهران، اصفهان، مرکزی، یزد و خراسان جنوبی در روز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود.

همچنین از اواخر سه‌شنبه و طی روز چهارشنبه آب گرفتگی معابر عمومی و اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی به سبب بارش باران و برف در استان های خراسان رضوی، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و باد شدید در کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان انتظار می‌رود که از عصر سه شنبه تا پایان روز چهارشنبه خلیج‌فارس به سبب باد شدید مواج و توفانی است.

به سبب ورود این سامانه جدید در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان دمای هوا بین ۵ تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد.
شهر ری آلوده ترین نقطه تهران
آسمان تهران در روز سه‌شنبه ابری همراه با بارش باران در ارتفاعات بارش برف در اواخروقت نیمه ابری همراه با وزش باد خواهد بود که حداقل و حداکثر دما در این روز با ۵ درجه کاهش به ۲ و ۹ درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. همچنین در روز چهارشنبه آسمان پایتخت کمی ابری تا نیمه ابری در ارتفاعات بارش پراکنده گاهی وزش باد پیش‌بینی شده است که حداقل و حداکثر دما در این روز به ۱- و ۹ خواهد رسید.

اما بنابر اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وضعیت آلودگی هوای پایتخت امروز نیز در شرایط ناسالم قرار دارد و  شهرری آلوده ترین نقطه تهران است. ضمن اینکه تمامی مناطق شهر از نظر وضعیت آلودگی هوا در شرایط ناسالم هستند.

به دلیل پایداری هوا شاهد افزایش میزان آلاینده ها در تهران هستیم چنانچه شاخص آلودگی ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون روز گذشته ۱۰۴ بوده است اما امروز به ۱۳۲ افزایش یافته و در حال حاضر وضعیت آلودگی هوا تهران در شرایط ناسالم قرار دارد.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شهر ری، منطقه ۱۵،منطقه ۲۰، منطقه ۱ و منطقه ۷ آلوده ترین هوا را از صبح امروز داشته اند افزود: تقریبا در تمام نقاط شهر وضعیت به یک گونه بوده و از نظر وضعیت آلودگی هوا در شرایط ناسالم به سر می بریم.
به همین دلیل توصیه می‌شود با توجه به این شرایط گروه های حساس از جمله کودکان و نوزادان، سالمندان، زنان باردار و بیمار‌های قلبی و ریوی تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

نظرات :

پاسخ دهید