طراحی سایت توسط تیم فنی آل طاها
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۷:۴۱
کد خبر : 29
جزییات ۳ نقیصه نظام توزیع کشور به روایت معاون وزارت صنعت نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعتقاد دارد که نظام توزیع کشور همواره با ۳ نقیصه روبرو بوده است.

معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرای طرح استقرار مدیریت زنجیره تامین الکترونیکی را یکی از راهکارهایی تعیین کننده در نظام توزیع کشور دانست و آن را در کاهش هزینه حمل و نقل موثرقلمداد کرد.
به گزارش خبرآنلاین؛ « محمد صادق مفتح» در مراسم رونمایی از طرح ملی لجستیک الکترونیکی با اشاره به اینکه نظام توزیع کشور همواره با ۳ نقیصه روبرو بوده است افزود: حمل مضاعف بار و گسیختگی نظام حمل کشور ، عدم امکان رصد کالا و ردیابی از نقطه تولید تا مصرف کننده نهایی و پراکندگی حمل از مواردی بوده است که طی این سالها با آن دست به گریبان بوده ایم .
مفتح در ادامه تصریح کرد: حمل یکسر خالی در شبکه حمل و نقل کشور، مشکلاتی را به وجود آورده است به گونه‌ای که در حال حاضر به ازای هر ۲۲۰ کیلیومتر راهی که تریلر طی می‌کند ۱۰۰کیلومتر کالا جابه جا می‌شود که این یعنی اضافه شدن هزینه حمل و اگر استهلاک کامیون و جاده و همچنین صرف وقت و زمان را درنظر بگیریم شاهد خواهیم بود که چه هزینه هایی بر بدنه شبکه حمل و نقل کشور تحمیل می‌شود.
به گفته وی، به طور متوسط برای هر کالا، از زمانی که به عنوان ماده اولیه محسوب می‌شود تا رسیدن به مصرف کننده نهایی بین ۱۰ تا ۱۲ بارحمل صورت می‌‌گیرد و این یعنی ۳٫۶ بار بین مواد اولیه محصولات تا کالاهای نهایی حمل ونقل اتفاق می‌افتد.
مفتح به صفررساندن یکسر حمل بار توسط کامیون یا یکسر خالی رفتن کامیونها را از اهدافی ذکر کرد که باید برای آن برنامه ریزی شود.
معاون وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت میزان حمل ونقل بین ماده اولیه ومصرف کننده نهایی را بسیار بالا ذکرکرد و افزود: این رقم نشان می‌دهد که سهم حمل و نقل در قیمت تمام شده کالا بسیار بالاست و صرفه جویی‌ها و بهینه کردن نظام تجاری کشور دراین راستا سهم بسزایی در کاهش قیمت تمام شده کالاها خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در صورت کاهش هزینه حمل ونقل می‌توانیم به کاهش قیمت تمام شده محصولات نیز کمک کنیم خاطرنشان کرد: اجرایی شدن این طرح می‌تواند ما را در رسیدن به این مهم یاری کند.
معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه قابل رصد بودن نظام توزیع را از مولفه های مهم در توسعه اقتصادی کشور اظهار کرد و گفت:‌یکی از مهمترین ابزارها برای مدیریت، ناشی از اجرای سیستم رصدگیری است چرا که در نبود آن نمی‌توان تحلیل درستی از وضعیت موجود و ارائه اطلاعات درست برای برنامه ریزی داشت.
به گفته مفتح، امروزه قابل رصد بودن کالاها و اطلاع ‌از جابه جایی میزان کالاها از موارد مهمی است که باید بیش از پیش به آن توجه شود که این امر در طرح ملی لجستیک الکترونیکی به خوبی نمایان است.
وی همچنین هزینه دار بودن نظام توزیع را به دلیل گسیختگی مورد اشاره قرار داد و افزود: در شرایط حاضر با گسترده شدن جمعیت و کلان شهرها نظام توزیع بزرگ شده یعنی رشد کمی پیدا کرده اما رشد کیفی صورت نگرفته است.
معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما نیازمند باراندازها در ورودی شهرها هستیم تا کالا ها در این مراکز تخلیه و نظام توزیع به صورت کاملا متمرکز صورت بگیرد.
وی اجرای این طرح ملی را،‌ راه حل زیرساختی موثری در این باره عنوان کرد و از را ه‌اندازی باراندازها و بنادر خشک در نظام توزیع کشور خبرداد.
به گفته وی تانیمه اول سال آینده چندین بارانداز و بندر خشک در سراسر کشور افتتاح خواهد شد .
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن ابراز امیدواری از تاثیرگذاری بودن اجرای این طرح در کشور به رقم ۷هزار تن حمل کالا در زمان آزمایشی این طرح اشاره کرد و افزود: پیش بینی می‌کنیم تا یک ماه آینده این رقم به بالای ۱۵۰ هزار تن در روز برسد و شاهد دستیابی به جایگاه مناسب در منطقه باشیم .

نظرات :

پاسخ دهید