طراحی سایت توسط تیم فنی آل طاها
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۱
کد خبر : 58
وزارت اطلاعات:ایران شگردهای متنوعی برای دور زدن تحریم ها در اختیار دارد نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

دولت – سایت وزارت اطلاعات در گزارشی به بررسی مصادیقی از تحریم‌های غرب و در راس آن امریکا در ابعاد سیاسی و امنیتی و راهکارهای مقابله ای ایران با این تحریم‌ها پرداخته است.

در این گزارش آمده است؛

* همان طور ‏که انتظار می‏رفت بعد از انتخاب مجدد باراک اوباما ‏موج ‏جدیدی از تحریم‏ها ‏ علیه ملت ایران توسط ‏استکبار ‏جهانی ‏در ‏حال ‏شکل گیری ‏است که ‏طلیعه آن در تحریم چند ‏مقام ایرانی هویدا گشت. این درحالی بود ‏که برخی ساده لوحانه تصور می‏کردند با ‏حضور ‏مجدد ‏دمکرات‏ها ‏ در کاخ ‏سفید می‏توان ‏نسبت ‏به ‏تغییر ‏سیاست‏های ‏تحریمی ‏در آمریکا ‏خوشبین ‏بود. غافل از این که دشمنی استکبار ‏با ‏ملت ایران و ‏روحیه ‏سلطه‏‏طلبی ‏و زیاده ‏خواهی ‏استکبار ‏در ‏جهان به ‏پرچمداری فراماسونرهای آمریکایی ‏و لابی‏های ‏ صهیونیستی علیه ‏ملت‏های ‏ مظلوم و آزادی‏خواه، سیاستی ‏بنیادی و استرتراتژیک برای ‏غرب ‏بوده ‏که ‏تغییر ‏افراد ‏و احزاب ‏ در ‏سکان داری دولت هایشان نمی‏تواند ‏تغییری در آن ایجاد نماید.

* از ‏سوی ‏ دیگر مبارزات حق ‏طلبانه ملت‏های ‏ ستم ‏دیده در دنیا نشان از ‏عزم ‏اراده و پولادین مردمی دارد ‏که تلاش ‏دارند با ‏قامتی استوار ‏و مبارزه‏ایی ‏خستگی‏ناپذیر ‏در تمامی ابعاد ، ضعف ‏و ذبونی ‏ستم ‏کاران عالم را ‏بیش ‏از پیش آشکار ‏سازند. پرچمدار مخالف با ‏استکبار در نزد تمامی ‏آزادی‏خواهان ‏عالم، امروزه ‏به ‏حق ‏و درستی ‏ملت ایران و انقلاب ‏اسلامی است. ‏انقلابی ‏که پرچم ناب اسلام محمدی (ص) را ‏برافراشت و به ‏صدق ‏و درستی تحت رهبری ‏و زعامت ‏ولی ‏خود تاکنون ‏بیش از ‏سی سال است ‏که ‏در تمامی ‏عرصه‏های ‏ نظامی ، ‏اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی ‏با زیاده ‏خواهان ‏ دنیا و ‏جنگ افروزان علیه ‏بشریت ‏دست و ‏پنجه نرم کرده‏اند و به ‏همت مردم ‏مسلمان ‏و انقلابی‏اش و به گواه ‏همه آزاد اندیشان تاکنون توانسته است ‏با ‏مقاومتی پر افتخار درس ،آزادگی و استواری را به ‏تمامی مردم ‏دنیا بدهد تا آن را ‏سرلوحه ‏انقلاب ‏خود ‏در ‏طی ‏دهه ‏اخیر در ‏سراسر دنیا ‏قرار دهند که نمونه‏های ‏آن را باید ‏در بیداری اسلامی در ‏خاورمیانه و کشورهای ‏این منطقه ‏جست‏وجو کرد .

*اما افزایش موج تحریم‏ها ‏امری ‏جدید ‏نمی‏باشد، ‏زیرا به دنبال مقاومت خستگی ناپذیر ‏مردم ایران ‏علیه ‏زورگویی‏های ‏آمریکا ‏و غرب ، استکبار و ‏لابی ‏صهیونیست‏ها ‏را بر آن داشت در ادامه تحریم واردات نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا در ژوئیه سال جاری میلادی ، که دارای ‏جهت ‏گیری ‏اقتصادی بود ‏این بار تحریم‏هایی از بعد ‏امنیتی- سیاسی و فرهنگی ‏را بر ‏ ملت ایران تحمیل نماید.آمریکا ‏که ‏سر منشا ‏هرگونه ‏فساد ‏می‏باشد این بار ‏نیز ‏برای ‏کم کردن ‏فشار ‏احزاب مخالف ‏دولت حاکم در ‏کاخ ‏سفید به خصوص در ‏کنگره و سنا ‏تصمیم ‏به اجرای ‏تحریم ‏اخیر گرفت.

*شناخت چگونگی این تحریم‏ها ‏ و ‏آشنایی با چند و چون آن‏ها می‏تواند چهره ‏خبیث و ظالمانه شیطان ‏بزرگ را ‏بیش از پیش ‏آشکار ‏ساخته ‏و از یک سوی ‏نشان دهد استقامت و پایداری مردم ‏ایران در ‏مقابل این تحریم‏ها ‏توانسته است برگ ‏زرینی در تاریخ ملت ایران ‏بیافزاید و از سوی ‏دیگر ‏استکبار ‏را وادار نموده برای مقابله و ‏پایمال کردن ‏حقوق ‏مردم ‏ایران در بهره‏برداری ‏صلح‏آمیز ‏هسته‏ای، انواع و اقسام تحریم را بر ملت ایران تحمیل ‏نماید. ‏غافل از این‏که ملت شهید پرور ایران ‏که ‏با تکیه با الطاف الهی ‏با موفقیت و ‏سربلندی ‏توانست در ‏عین مظلومیت خود ‏هشت سال ‏جنگی ‏تحمیلی را پیروزمندانه اداره و خاتمه ‏دهد، این ‏بار ‏نیز ‏خواهد توانست ‏این جنگ ‏جدید ‏اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را نیز با همان اراده ‏واستقامت ‏جنگ ‏تحمیلی ، پیروزمندانه اداره و انشاالله خاتمه نماید.

این گزارش در ادامه به بیان مصادیقی از ‏روش‏های تحریم در ابعاد ‏سیاسی – امنیتی پرداخته است.

استکبار به سرکردگی آمریکا با ‏هدف ایجاد موج جدید فشارهای سیاسی – امنیتی علیه دولت جمهوری اسلامی و به منظور ارعاب و تضعیف موقعیت بین المللی ایران دست به سلسله اقداماتی از جمله موارد زیر نمود:

- در رقابت‏های ‏انتخابات اخیر در آمریکا ، در حالی ‏که ‏کاندید حزب جمهوری خواه پرونده هسته ای ایران را بزرگ‏ترین شکست اوباما بر می‏شمرد در مصاحبهای تصریح کرد: « بزرگ‏ترین خطری که در برابر آمریکا و جهان قرار دارد، هم‏چنان یک ایران هسته‏ای است». این رقیب تندروی اوباما تاکید داشت : « آمریکا باید به شکل جدی‏تری گزینه نظامی علیه ایران را مدنظر داشه باشد؛ زیرا ، در غیر این صورت ایران از مسیر برنامه خود دست برنخواهد شد.»

وی معتقد بود اوباما در اعلام آمادگی برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران اشتباه کرده و در اعمال تحریم‏های ‏فلج کننده علیه اقتصاد ایران نیز تاخیر داشته است. اما اوباما از خط مشی چهار ساله خود در برابر ایران مبنی ‏بر تحریم های اقتصادی و ‏فرهنگی و سیاسی – امنیتی دفاع می‏کرد و بر موفق بودن آن تاکید داشت.

- درست پس از آن موفقیت ‏خیره ‏کننده ‏جمهوری اسلامی ایران در میزبانی از سران جنبش عدم تعهد و تاثیر ‏گذاری ‏مثبت آن بر جو حاکم بر افکار عمومی دنیا ، دولت کانادا، با دستآویز قرار دادن تهدید امنیت جهانی توسط ایران و ایراد این اتهام واهی ‏که ایران صلح جهانی را به ‏خطر ‏انداخته است، اقدام به ‏تعطیلی ‏سفارت ‏خود ‏در تهران نمود و طی اولتیماتومی، کارکنان سفارت ایران را در اوتاوا ، اخراج کرد. اقدامی ‏که ‏موجب ‏شادی ‏صهیونیست‏ها ‏ شد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی « بنیامین نتانیاهو » از تصمیم دولت کانادا و قطع ارتباط تهران – اوتاوا استقبال کرد و آن را عملی شجاعانه دانست. به دنبال آن وزارت امور خارجه آمریکا نیز ضمن ابراز همصدایی با کانادا درباره ایران اعلام کرد: «ایالات متحده می‏خواهد همه کشورها برای منزوی کردن ایران به واشنگتن بپیوندند».

- صهیونیست‏ها ‏که همواره، بر نظامی بودن فعالیت‏های ‏هسته‏ای ایران تاکید می‏کنند، و آن را تهدیدی جدی علیه خود و امنیت منطقه تلقی می‏کنند، توسط نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی خواستار حمله نظامی ‏به ایران شدند. در این راستا، مقامات ‏صهیونیستی اعلام کردند در صورت ادامه وضع موجود، تاسیسات هسته‏ای ایران را هدف حمله نظامی قرار خواهند داد. در گام بعدی، آنان برای فراهم شدن ‏اقدام نظامی ‏علیه ایران از ‏دولت اوباما ‏خواستند ‏خط قرمزی را برای فعالیت ایران در نظر بگیرد؛ به طوری که در صورت عبور جمهوری اسلامی ایران از این خط ، دست به اقدام نظامی علیه ایران زده شود. این ‏خواسته آن‏قدر احمقانه تلقی شد ‏که آمریکائیان هیچ توجه جدی به آن نشان ندادند و قویاً ، به ضرورت تشدید فشارهای غیر نظامی علیه ایران تاکید نمودند.

- یکی ‏دیگر از روش‏ها ‏و ‏اقدامات تکراری استکبار ‏علیه ایران ‏ طی ‏یک دهه ‏اخیر تحت ‏فشار ‏قرار دادن ایران در موضوع ‏فعالیت‏های ‏ صلح آمیز ‏هسته‏ای ‏ ایران ‏است . ‏موضوعی ‏که ‏تکرار آن به ‏سریالی از پیش ‏تعیین ‏شده ‏و قابل پیش‏بینی ‏ تبدیل ‏شده است . در حالی ‏که ایران ‏بارها ‏به انحا مختلف ‏به صورت رسمی و غیر رسمی ‏اعلام نموده ‏از فعالیتهای ‏صلح آمیز هسته‏ای ‏خود دست بر نداشته و بر نخواهد داشت، مدیر کل آژانس بین‏المللی انرژی اتمی، مجدداً به طرح این اتهام که ایران فعالیتهایی برای پاک سازی آثار برخی فعالیت‏های ‏هسته‏ای در سایت پارچین انجام داده، پرداخت و به صورت تکراری ایران را به انجام دادن فعالیت‏های ‏مشکوک در سایت نظامی پارچین متهم نمود و در حالی ‏که ایران بارها به ‏بازرسان آژانس ‏اجازه ‏بازرسی و بازدید از ‏تاسیسات ‏هسته‏‏ای ‏ایران را داده است ، از جمهوری اسلامی ‏ایران خواست به بازرسانش اجازه دهد از سایت پارچین بازرسی کنند. وی اعلام کرده که چنین فعالیت‏هایی بر توان آژانس برای بازرسی درست تاثیر نامطلوب می‏گذارد. در گزارش ۹ شهریور ماه آژانس، مجددا به گسترش فعالیت‏های ‏هسته‏ای ایران پرداخته شده و در قطعنامه جدید شورای حکام نیز ، باز هم ادعاها و نگرانی‏های ‏سابق تکرار شده است.

- در ‏حالی ‏که ‏مخالفان ‏دولت ‏قانونی ‏و حاکم ‏بر ‏سوریه دست ‏به ‏وحشیانه‏ترین ‏اقدامات ‏علیه ‏غیر نظامیان ‏سوری ‏میزنند، ‏شاهد ‏افزایش فشارهای بین‏المللی علیه دولت بشار اسد بوده ‏و به موازات آن، دولت‏های ‏غربی، جمهوری اسلامی ایران را ‏مورد آماج انتقادات خود ‏مبنی بر ‏حمایت از ‏دولت سوریه ‏قرار داده اند ‏و جمهوری اسلامی ایران را متهم ‏می‏نمایند که از رفتارهای خشونت آمیز ارتش سوریه پشتیبانی می‏کند.

مصادیقی از ‏روش‏های تحریمی در ابعاد ‏اقتصادی:

از آن‏جا که آمریکا و لابیهای ‏صهیونیستی ‏میدانند از ‏فشارهای ‏سیاسی – امنیتی ‏خود بر ایران هیچ ‏طرفی نبسته‏اند، تلاش نمودند به موازات فشارهای دیپلماتیک و تبلیغاتی از طریق اقتصادی و از ممکن‏ترین حربه ها برای فلج کردن اقتصاد ایران بهره برداری نمایند، این موج جدید تحریم، بیش‏تر با ‏نگاه ‏کنترل مجاری خنثی سازی تحریم‏ها از سوی ایران توسط غرب ‏و آمریکا و ‏متحدانش صورت می‏گیرد. با بررسی این نگاه می‏توان به ‏خوبی ‏دریافت که ایران ‏به نحوه مطلوبی توانسته است هرگونه ‏تحریم ‏در ابعاد ‏اقتصادی، سیاسی ‏؛ امنیتی ‏و فرهنگی علیه خود را اداره ‏نموده و به نحوی ‏تحریم را ‏به سخره ‏بگیرد .

این ‏نکته قابل ‏ذکر است که اشاره ‏به مصادیقی از انواع تحریم‏های ‏اقتصادی ‏از آن جهت مورد ‏توجه قرار می گیرد ‏ که با بررسی ‏آن می‏توان دریافت ‏اقتصاد ‏جهانی و سیستم‏های ‏مالی ‏حاکم بر دنیا ‏به راحتی ‏قابل دور ‏زدن ‏و یافتن راه کارهای برون ‏رفت از این نوع تحریم‏هاست و در حقیقت سستی و ‏بیهودگی ‏هرگونه تحریم اقتصادی را عملا در ‏شرایط ‏کنونی ‏دنیا امری ‏غیر ممکن نموده است و طبق ‏مثلی ‏معروف تحریم اقتصادی ‏در ‏دنیای امروز ‏یعنی «آب در هاون کوبیدن ‏است».

شروع ‏تحریم‏های ‏اقتصادی جدید را باید از آگوست سال میلادی جاری دانست . دراین ماه کنگره آمریکا بسته تحریمی جدیدی علیه ایران را ‏مصوب کرد که در آن بر فعالیت ‏بانک‏ها ، بیمه‏ها ‏و شرکت‏هایی که به نحوی در دورزدن تحریم‏ها ‏از سوی ایران به ‏جمهوری اسلامی ‏ایران کمک می‏کنند، تمرکز شده بود. هدف از این اقدام شناسایی و متوقف سازی ‏شرکت‏های ‏همکار با ایران است. افزون بر آن، آمریکا و غرب تلاش دارند از هم‏کاری برخی دولت‏ها ‏با ایران به منظور دور زدن تحریم‏ها ‏جلوگیری به عمل آورند. از جمله اقداماتی که در این راستا صورت گرفته است، موارد زیر درخور توجه‏اند :

- فشار ‏دولتی بر بانک ‏انگلیسی «استاندارد چارتر » با حکمی از ‏سوی ‏«یک دادگاه در ‏نیویورک » که این بانک را مشمول جریمه نقدی کرد.

- متهم ‏شدن ‏بانک «اچ سی بی سی » به پول شویی برای عوامل ‏وابسته به ایران .هم‏چنین، شایع شد، این بانک به همراه ‏بانک «استاندارد چارتر » که ‏هر دو در دبی دارای شعبه ‏هستند بر اثر فعالیت‏های ‏مرتبط با مشتریان ایرانی سود‏های ‏کلانی برده‏اند.

- متهم کردن بانک «الف» در عراق ‏به انتقال ‏دلار به ایران

- متهم کردن بانک‏های ارمنستان ‏مثل «اکابا کرویت اگریل» به نقض ‏تحریم ‏علیه ایران

- متهم کردن دویچه بانک در مقام بزرگ‏ترین موسسه ‏مالی خصوصی در آلمان به دور زدن تحریم‏های ‏ایران. هم‏چنین موسسات و بانک‏های ‏دیگری از جمله «کوموز بانک»، «اچ وی بی»، «یوفکروویت»(ایتالیا) و« اچ اس بی سی» مشمول تحقیق شدند؛ هم‏چنین، بانک« اینستاسن پائولو» ایتالیا نیز مشمول پرداخت جریمه شد.

- برخی بانک‏های چینی، به پوشش نقل و انتقالات مالی، برای ایران متهم شدند؛ هم‏چنین ، برخی بانکهای لبنانی نیز به اتهام هم‏کاری با حزب الله زیر فشار قرار گرفتند.

مصادیق ‏فوق ‏در ‏ حالی ‏روی ‏داده‏اند ‏که در مطبوعات کشورهای غربی ، بارها از برخی کشورها مثل عراق، چین، هند ، مالزی، ارمنستان و برزیل ؛ به منزله کشورهایی یاد می‏شود که پتانسیل‏های ‏بسیاری برای هم‏کاری با ایران دارند . این مطبوعات ‏اذعان دارند: احتمال زیادی وجود دارد که برخی اتباع حقوقی یا حقیقی کشورهای ‏یاد شده در نقض تحریم‏ها ‏مشارکت کنند. افزون بر موارد ‏یاد شده، ‏غرب، ‏ایران را نیز متهم نمود ‏که برای دور زدن تحریم‏ها ‏از پرچم کشورهای ثالث برای کشتی‏های ‏خود استفاده می‏کند. ‏«تانزانیا » و «سیرالئون » از جمله کشورهایی‏اند که به چنین اقدامی محکوم شده‏اند.

و آخرین مصداق، آمریکا با ادعای ‏واهی مبنی بر این که دولت ایران با پوشش ‏کمک‏های ‏انسان دوستانه ‏اقدام به ارسال تسلیحات به ‏سوریه می‏نماید ‏۱۱۷ ‏هواپیمای ایرانی را مشمول ‏دایره تحریم ‏خود نمود است.

موارد فوق از جمله رویدادهای مهمی‏اند که طی شش ماه گذشته، در زمینه اجرای تحریم‏ها ‏علیه ایران رخ داده است. این فشار‏ها ‏در حالی ادامه دارند که دولت‏های ‏غربی با توجه ‏به ‏بی اثر بودن ‏تحریم‏ها ‏، همچنان به گسترش و تعمیق مجازات‏های ‏اقتصادی علیه ایران می‏اندیشند. حتی ‏برخی از سناتورهای آمریکا و هم‏چنین، برخی دولت مردان اتحادیه اروپا اعلام کردند که با توجه به بی اعتنایی ایران به الزامات بین‏المللی (بخوانید زورگویی های استکباری ) ‏لازم است تحریم‏های ‏جدیدتری علیه این کشور وضع شود. آن‏ها هم‏چنین با ‏اذعان به ‏بی اثر بودن ‏تحریم‏ها ‏چون هنوز افراد و بنگاه‏های ‏مختلفی با ایران هم‏کاری دارند که شناسایی نشدند ، بنا بر این باید کوشید راه‏های ‏موثرتری برای مقابله با سیاست دور زدن تحریم‏ها ‏از سوی ایران پیدا کنند.

سیاست مقابله‏ای ایران :

از ‏آن‏جا ‏که ‏در ‏شرایط ‏کنونی ‏با توجه ‏به ‏روند ‏تشدید ‏تحریم‏ها ‏از ‏سوی ‏غرب، جمهوری اسلامی ایران ‏درگیر جنگی ‏ناخواسته و تحمیلی دیگری از ابعاد اقتصادی و _ سیاسی و امنیتی ‏با ‏آمریکا و ‏لابی صهیونیستی ‏و متحدانشان شده است مناسب است تا ‏آن‏جا ‏که ممکن است ‏برخی ‏از ‏اقدامات ‏مقابله‏ایی ‏ایران ‏برای شکست تحریم‏ها ‏و فشارهای یاد شده را برشمریم:

۱- دیپلماسی عمومی : در این چار چوب مهم‏ترین ‏رویداد که تمامی ‏اقدامات دیپلماسی ایران در ‏شعاع آن قرار گرفت ‏برگزاری موفقیت‏آمیز کنفرانس کشورهای غیر متعهد در تهران ‏بود. ‏کنفرانسی که ‏توانست فرصت بسیار مهمی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم ‏سازد تا ‏مقامات جمهوری اسلامی ایران تلاش نمایند ضمن مشروعیت زدایی از تحریم‏های بین‏المللی علیه ایران از یک سو، افکار عمومی جهان‏ را در همراهی باخط مشی تهران سوق دهند و از سوی دیگر دولت‏های ثالث را به هم‏کاری نکردن در اجرای تحریم‏ها متقاعد نمایند. موضوعی ‏که جمهوری اسلامی ایران توانست از آن به خوبی بهره برداری کند چرا که این کنفرانس با ‏حضور نزدیک به ۴۰ تن از سران کشورهای جهان و حضور چهره‏های ‏بین‏المللی مثل « بان کی مون » ضربه سنگینی به سیاست غرب در منزوی سازی ایران وارد آورد. شرکت کنندگان نیز با ارزیابی مثبتی از میزبانی و ریاست ایران برجنبش، تهران را ترک کردند. دراین کنفرانس، مقامات جمهوری اسلامی ‏ایران با نشان دادن حقانیت و مظلومیت ایران در فعالیت‏های صلح‏آمیز هسته‏ای عمل‏کرد موثر و موفقی ‏داشتند و باعث شدند مشروعیت بسیاری از تحریم‏های غرب به چالش کشیده شود.

۲- ادامه روند دور زدن تحریم‏ها ‏: آن‏گاه ‏که تحریم‏ها ‏ چهره خود را نمایان ‏ساخت ، دور زدن این تحریم‏ها ‏ از ‏طریق ساز و کارهای ‏مختلف در دستور کار قرار گرفت ، موضوعی ‏که حتی ‏موجب ‏نگرانی ‏رسانه‏های ‏استکبار ‏شده و بارها و بارها ‏نگرانی خود ‏را از این موضوع ‏اعلام کرده‏اند. موفقیت‏آمیز بودن این ساز وکارها علی‏رغم شناسایی ‏برخی ‏اندک از ‏بانک‏ها ‏ و موسسات ‏طرف ‏ معاملات تجاری ایران ، هنوز ‏کارایی خود را ‏داشته و نشان می‏دهد که جمهوری اسلامی ایران از شگرد‏های ‏متنوعی برای خنثی سازی تحریم‏ها ‏استفاده می‏کند. شگردهایی که هنوز بسیاری از آن‏ها برای دولت‏های ‏غربی ناشناخته باقی مانده‏اند. این موضوع هزینه‏های ‏غربی‏ها ‏را در اعمال تحریم‏ها ‏علیه ایران به شدت افزایش داده است.

۳- تاکید بر استمرار مقاومت : برای ‏کاهش ‏وابستگی ‏اقتصادی ‏و تقویت ‏بنیان‏های ‏اقتصادی ‏کشور روی آوردن به ‏استراتژی ‏مقاومت ‏امری ‏ضروری ‏و گریز ناپذیر است. این در حالی است که تاکید بر استراتژی مقاومت باعث خواهد شد وابستگی اقتصادی ایران کاهش یابد و بنیان‏های ‏استقلال اقتصادی آن تقویت گردد. استقلال اقتصادی در واقع، مکمل همان استقلال سیاسی است که جمهوری اسلامی از زمان انقلاب اسلامی تاکنون برآن تاکید داشته است. در صورت تحقق این هدف، گشایش جدیدی در موقعیت بین‏المللی ایران فراهم خواهد شد. همان‏طور که جنگ ‏تحمیلی ‏به ‏فرموده ‏امام ‏راحلمان (ره) دارای برکات فراوانی برای ‏مردم و انقلاب اسلامی بود ، تحریم‏ها ‏و فشارهای جدید نیز بایستی تبدیل به فرصتی بزرگ شود و آن‏هم مقاومت فعالانه است. تردیدی نیست که تحریم‏ها ‏به شکل‏های ‏مختلف، بر اقتصاد و موقعیت بین‏المللی ایران می‏تواند تاثیر گذار باشد ؛ اما همان‏طور که رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) اشاره دارند ، ایران در یک پیچ تاریخی است و اگر بتوانیم با تکیه بر استراتژی مقاومت آن‏را با سلامت طی کنیم به دستآوردهای بزرگی خواهیم رسید .

نتیجه گیری:

طی شش ماه گذشته هم‏زمان با فشارهای سیاسی – امنیتی برای ارعاب، و منزوی سازی و تضعیف ایران توسط آمریکا ‏و غرب، اتحادیه اروپا اقدام به تحریم‏های ‏نفتی علیه ایران ‏نمود ، اقدامی ‏که سپس ‏با تلاش‏های ‏غرب بر کنترل اجرای دقیق و صحیح تحریم‏ها ‏با جلوگیری از هم‏کاری کشورها، بانک‏ها ، شرکت‏ها ‏و افراد ثالث برای دور زدن تحریم‏ها ‏توسط ایران متمرکز بوده است، استمرار یافت. در این راستا، تلاش شده عوامل هم‏کاری کننده با ایران شناسایی و مجازات شوند.

علی‏رغم ‏تمامی ‏تلاش‏های ‏ غرب در ‏تحریم و منزوی نمودن ایران ، و جنگ طلبی مخالفان تندرو علیه ایران ‏و بی‏توجه‏ای جمهوری اسلامی ایران به تحریم‏ها ‏و فشارهای اقتصادی و سیاسی و تهدید‏های ‏نظامی غاصبان ‏فلسطین، شاهد آن ‏هستیم که در مطبوعات و رسانه‏های ‏غربی، تحلیل‏های ‏مختلفی مبنی بر پیشرفت آتی وضعیت به نفع ایران وجود دارد؛ زیرا ، جمهوری اسلامی ایران ‏می‏کوشد تحریم‏های ‏جدید را به فرصتی بزرگ و تاریخی برای تحکیم مبانی استقلال خود تبدیل کند.

نظرات :

پاسخ دهید