طراحی سایت توسط تیم فنی آل طاها
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۸:۲۷
کد خبر : 38
مخالفت دولت سوییس با دشوار کردن تجارت نفتی با ایران نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

ایسنا نوشت:

دولت سوییس که تحت فشار زیادی از جانب اروپا و آمریکا برای اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران قرار دارد از تصویب تصمیماتی که تبادلات نفتی با ایران را دشوار سازد، خودداری کرد.
خبرگزاری رویترز گزارش داد: کابینه سوییس ضمن رد پیشنهاد نمایندگان چپ‌گرای پارلمان این کشور اعلام کرد قصد ندارد مطالبات خود درباره گزارش دهی درخصوص تبادلات با ایران را به شکلی که شعبات خارجی شرکت‌های تجاری نفتی را شامل شود، گسترش دهد.
بر اساس گزارش “بیزینس ریکوردر”، گروهی متشکل از هفت عضو حزب سوسیال دموکرات سوییس این مساله را در ماه سپتامبر و پس از آن مطرح کردند که رویترز گزارش داد شعبه شرکت ویتول –که در ژنو مستقر است- در بحرین نفت ایران را خرید و فروش می‌کند.
این شرکت اندکی بعد این موضوع را تایید کرد و افزود که آن را متوقف کرده است. سوییس تصمیم گرفته است رویه اروپا برای تحریم نفتی ایران را که از ماه ژوئیه به اجرا درآمد، دنبال نکند.
کابینه سوییس اعلام کرده است که دلیل این تصمیم منافع تجاری نیست بلکه مرتبط با سیاست خارجی این کشور است.
شرکت‌های مستقر در سوییس مجاز هستند تجارت نفت ایران را ادامه دهند، اما باید تمامی تبادلات را به دولت که تحریم‌های سازمان ملل را اجرا می‌کند، گزارش کنند.
در پاسخ رسمی کابینه به پارلمانی‌ها آمده است: شعبات خارجی شرکت‌های سوییسی که به لحاظ حقوقی مستقل هستند تحت تحریم‌های اعمال شده در کشور میزبان قرار نخواهند گرفت.
تصمیم سوییس برای بی‌طرف ماندن در تحریم نفتی ایران به اعمال فشار از جانب بروکسل و واشنگتن برای اینکه مسیر آنها را دنبال کند، منجر شده است.
سوییس در عین حال حافظ منافع آمریکا در ایران نیز است. این کشور یکی از مراکز مهم تجارت نفت است.
کابینه سوییس در عین حال از انتشار فهرست تبادلات نفتی میان شرکت‌های سوییسی و ایران خودداری و اعلام کرد که این کار می‌تواند انجام اقدامات آتی را برای دولت دشوار سازد.

نظرات :

پاسخ دهید